Sushi [VIDEO]

With $10 in a pound of sushi-grade salmon and a pound of sushi-grade tuna from Whole Foods, I hand-rolled sushi for the first time.

Each roll probably cost about $2 to make at most, as opposed to the $5 to $6 you could expect to pay in a store or restaurant. And they were surprisingly delicious and halfway decent looking. Cool. We did so while the Eagles got beaten.

I found that the difference wasn’t the quality, provided you get good fresh fish — and I think we did — the difference is that a professional can do the work considerably faster.

$10 in sushi (half pound total, quarter of salmon and tuna respectively)

1.5 cups of rice made, 1 Avocado, 1 cucumber makes 9-10 rolls


You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.
You can leave a response, or create a trackback from your own site.

There are no comments yet, be the first to say something


Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>